FAQ - Budrys Fotowoltaika - Najczęściej zadawane pytania
+48 691 292 223 biuro@budrys.eu
Łazy Dębowieckie 42

Najczęściej zadawane pytania

Fotowoltaika- Jak to działa?

Fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii energii elektrycznej. Dzięki promieniom słonecznym padającym na ogniwa fotowoltaiczne uzyskujemy prąd stały, a po zastosowaniu urządzeń zwanych falownikami (inaczej inwerterami), generowany jest prąd zmienny, wykorzystywany przez urządzenia w domu.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Aby poznać zapotrzebowanie na moc instalacji fotowoltaicznej należy przedstawić roczne zużycie energii( w kWh) lub podać wysokość bieżących rachunków za energię.

Jaki jest okres zwrotu inwestycji?

Przy odpowiednio dobranej instalacji, okres zwrotu inwestycji przy skorzystaniu z obecnego dofinansowania wynosi 6-8 lat.Jeżeli zakup instalacji sfinansujemy ze środków własnych lub z kredytu 0%, okres zwrotu z inwestycji wyniesie 9,5 roku.

Jak uzyskać dofinansowanie z programu "Mój Prąd "?

Wniosek o dofinansowanie pomagamy złożyć Państwu po zakończeniu realizacji inwestycji. Od 31 marca 2020 r. wniosek wraz ze skanami załączników składa się wyłącznie elektronicznie. Konieczne jest skompletowanie poniższych dokumentów: -Faktura -Potwierdzenie zapłaty przelewem lub oświadczenie o zapłacie gotówką -Oświadczenie OSD -pełnomocnictwo UWAGA: Obecny nabór został zamknięty 06.10.2021! zgodnie z zapowiedzią ministerstwa kolejna edycja 4.0 ruszy w pierwszym kwartale 2022 roku.

Z jakich ulg mogę skorzystać aby maksymalnie obniżyć koszt instalacji ?

• możliwość odliczenia kosztów budowy mikroinstalacji od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej,• dotacja w ramach programu „Mój prąd 3.0” dostępna dla każdego użytkownika mikroinstalacji o mocy do 10 kW. (obecny nabór od 01.07.2021 - 23.12.2021 lub do wyczerpania środków) •Wniosek może złożyć każdy kto poniósł koszty kwalifikowane od 01.02.2020r. • Kolejny nabór "Mój Prąd 4.0" ma ruszyć zgodnie z zapowiedzią ministerstwa początkiem 2022r.• w przypadku budynków o powierzchni do 300 m2, ujednolicona stawka VAT 8% dla instalacji fotowoltaicznych związanych funkcjonalnie z budynkiem mieszkalnym (niezależnie od umiejscowienia systemu na dachu lub na gruncie).

Gdzie umiejscowić instalacje fotowoltaiczną- na dachu czy gruncie?

Wszystko zależy od tego, czy dysponujemy połacią dachową o powierzchni odpowiedniej dla naszej instalacji. Optymalny będzie montaż instalacji zorientowanej na południe, możliwe jednak są również warianty pośrednie, a także montaż modułów na kilku połaciach dachowych. Jeśli nie chcemy Instalacji na dachu lub nie oferuje on dogodnych do tego warunków możemy zamontować ją jako instalacje naziemną w przydomowym ogrodzie.

Jak długo trwa montaż Instalacji Fotowoltaicznej?

W większości przypadków montaż mikroinstalacji przebiega bardzo sprawnie i zajmuje jeden lub dwa dni (czas realizacji zależy od wielkości instalacji oraz jej lokalizacji – ze względu na konieczność posadowienia konstrukcji wsporczej, montaż instalacji na gruncie jest zazwyczaj nieco bardziej czasochłonny).

Jak konserwować Instalacje Fotowoltaiczną?

Instalacje fotowoltaiczne w zasadzie są bezobsługowe, jednak regularny przegląd systemu jest wskazany i konieczny, aby zapewnić długą i bezawaryjną pracę instalacji.

Co zrobić by zostać prosumentem na starych zasadach net meteringu?

Aby załapać się na stary korzystny system rozliczania energii, należy zamontować i uruchomić instalację PV do dnia 31.03.2022 lub złożyć zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do ZE przed powyższą datą.

Jaki okres rozliczeniowy wybrać?

Zdecydowanie najlepsze będzie wybranie okresu rozliczeniowego półrocznego lub rocznego. Głównie dlatego, ponieważ ilość wyprodukowanej energii przez instalację nie jest stała – lecz zmienia się w ciągu całego roku. Zdecydowanie najwięcej energii, wraz z nadwyżkami, otrzymuje się w miesiącach letnich. Energię zgromadzoną w sieci można później z powodzeniem odebrać w miesiącach o niższej produkcji.

Od czego zależy koszt Instalacji?

-Od Jakości wykorzystanych komponentów -Mocy Instalacji (Im wyższa moc instalacji, tym niższa cena za 1 kWp.) -Lokalizacja Instalacji (dach lub grunt)

Czy fotowoltaika nie działa w zimie ani w niskich temperaturach?

Ogniwa wytwarzają energię w zależności od ilości dostarczonego światła słonecznego, a nie w zależności od temperatury otoczenia. Ponadto, należy podkreślić, że moduły działają bardziej wydajnie w niższych temperaturach, niż przy bardzo wysokiej temperaturze otoczenia (spadek mocy wiąże się ze wzrostem temperatury). Tak więc, ilość energii wytworzona w słoneczny, wiosenny dzień będzie najczęściej wyższa niż uzysk energii w gorące letnie dni.

Czy Instalacje fotowoltaiczne ulegają awarii?

W przypadku właściwie zaprojektowanej i wykonanej instalacji na wysokiej jakości podzespołach awaryjność jest bardzo niska. Systemy fotowoltaiczne dostępne obecnie na rynku są projektowane tak, aby zagwarantować działanie przez ponad 20 lat. Długie działanie systemu potwierdzają również okresy gwarancyjne oferowane przez producentów modułów i falowników.

Czy moc modułów fotowoltaicznych szybko spada?

Owszem, sprawność modułów fotowoltaicznych będzie niższa każdego roku, jednak badania Instytutu Fraunhofera wykazały, że roczny ubytek mocy kształtuje się na poziomie 0,1-0,5%, a więc postępuje on bardzo wolno. Wielu producentów ogniw fotowoltaicznych gwarantuje, że liniowy ubytek mocy ogniw w ciągu 20-25 lat nie będzie większy niż 20%.

Czy moduły fotowoltaiczne łatwo ulegają zniszczeniu?

Wszystkie panele dobrej jakości przechodzą testy wytrzymałościowe – najczęściej są to testy na uderzenie gradu (hail impact test) oraz testy na obciążenia mechaniczne statyczne (static load test). Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń modułu. Śnieg również nie stanowi problemu – panele wytrzymują nacisk o sile nawet do 800 kg na m2.

Czy Instalacja fotowoltaiczna przyciąga pioruny?

Instalacja fotowoltaiczna w żaden sposób nie podnosi ryzyka uderzenia pioruna w nasz dom. Oczywiście, piorunochron jest rozwiązaniem zalecanym, gdyż ewentualne uderzenie pioruna może zniszczyć naszą instalację i doprowadzić do pożaru. Należy jednak podkreślić, że brak piorunochronu i obecność instalacji fotowoltaicznej na dachu nie spowodują, że ryzyko uderzenia pioruna w nasz dom będzie większe niż ryzyko w przypadku domów bez instalacji PV na dachu.

Jak mogę wystawić opinię na temat współpracy z BUDRYS?

Jeśli jesteś naszym Klientem, chcesz podzielić się swoimi doświadczenia n.t współpracy - wyślemy do Ciebie e-mailem prośbę o pozostawienia komentarza. Jeśli nie otrzymałeś wiadomości możesz zrobić to samodzielnie klikając w link: https://g.page/firmabudrys/review?rc